„Ogniem i mieczem” w plenerze
12 października uczniowie naszej szkoły z klas Va, Vb, VI, VII, VIII wzięli udział w niezwykły seansie filmowym. Późnym wieczorem, pod rozgwieżdżonym niebem, na wygodnych fotelach i siedziskach, sącząc ciepłe kakao obejrzeli film historyczny pt. „Ogniem i mieczem”. Kino w plenerze jest kolejnym przedsięwzięciem innowacji pedagogicznej PROJEKT NIEPODLEGŁA! Dzięki niemu uczniowie naszej szkoły poznają przełomowe wydarzenia z historii Polski uwiecznione przez polskich filmowców – to inna lekcja historii, którą zorganizowali nauczyciele: pani Joanna Kurnicka, pani Monika Sito, pani Anna Plewik, pan Krzysztof Nowak. Bardzo dziękujemy mamom – pani Anecie Urban, pani Angelice Wójcik, pani kucharce Bożenie Flis za pomoc w przygotowaniu ciepłego napoju oraz pani Barbarze Jareckiej za życzliwość i zrozumienie…. Szkołę zamykaliśmy około godziny 21.00.
Gra terenowa
26 września młodzież z klas VI, VII i VIII pod opieką nauczycielek pani Moniki Sito, pani Joanny Kurnickiej i pani Anny Plewik wzięła udział w historycznej grze terenowej zorganizowanej przez PTTK w Lublinie. Zajęcia te zainaugurowały w nasze szkole obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęły działania uczniów i nauczycieli w ramach innowacji pedagogicznej PROJEKT NIEPODLEGŁA. Uczestnicy gry przeszli w Lublinie śladami postaci i szlakiem wydarzeń, które odegrały ważną rolę w tworzeniu się nowej polskiej państwowości.
Wycieczka na Roztocze
Dzień I
W dniach 4-5.10.2018r. uczniowie klas V-VII wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce po Roztoczu. Roztocze to pasmo lesistych wzgórz i pagórków poprzecinanych przez doliny rzeczne m.in. Wieprza i Tanwi, ciągnących się łukiem od Kraśnika na Lubelszczyźnie aż po Lwów na Ukrainie. To tutaj krzyżuje się historia wielu narodów i kultur z nieskazitelną naturą. Wyruszyliśmy autokarem zgodnie z planem o godzinie 8.00. Udaliśmy się do Zwierzyńca – „Perły Roztocza”– zbudowanego przez Jana Zamoyskiego w XVI w. i traktowanego jako wiejska rezydencja. Niegdyś w zagrodzie obok rezydencji, jak i w pobliskich lasach przebywały liczne zwierzęta, wśród nich tarpany. Obejrzeliśmy budynki Zarządu Ordynacji Zamojskiej i Muzeum Roztoczańskiego PN, w którym zwiedziliśmy ekspozycję „W krainie jodły, buka i tarpana”. Odwiedziliśmy również stawy "Echo" - wypatrywaliśmy na brzegu ich koników polskich hodowanych tutaj od 1982 roku. Niestety, nie udało się ich spotkać. Następnie udaliśmy się do Krasnobrodu. Zobaczyliśmy klasztor i kościół dominikański, w zabudowaniach którego mieści się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej oraz muzeum przyrodnicze, w którym oglądaliśmy wypreparowane gatunki zwierząt. Obejrzeliśmy również drewnianą kapliczkę "Na Wodzie", przy której kiedyś wypływała woda słynąca z uzdrawiania. Wieczorem udaliśmy się na miejsce noclegu - zjedliśmy kolację i zakwaterowaliśmy się w pokojach. Długimi nocnymi rozmowami zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki.
Dzień II
Drugi dzień na roztoczu powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Po śniadaniu wyjechaliśmy do Suśca. Po przyjeździe na miejsce w Roztoczańskim Parku Narodowym mieliśmy niecodzienną okazję zobaczyć największą osobliwość rezerwatu - ponad 20 niewielkich wodospadów zwanych szumami. Rolę naszych przewodników z powodzeniem pełnili Majka Ludian i Paweł Kowalski. Odbyliśmy bardzo długi spacer wzdłuż rzeczki Tanwi, ale otaczające nas malownicze widoki zrekompensowały ten trud. Potem udaliśmy się do Zamościa - obejrzeliśmy m.in. Rynek Wielki, Ratusz, Pałac Zamoyskich. Dodatkową atrakcją była wizyta w Strzelnicy Artyleryjskiej zlokalizowanej przy bastionie VII, gdzie Maja i Paweł oddali strzał z armaty i zostali mianowani puszkarzami. Korzystając z pięknej pogody spacerowaliśmy po Rynku, zrobiliśmy wiele zdjęć, kupiliśmy pamiątki. Wróciliśmy do domu trochę zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy przeżyć niesamowite chwile na łonie natury. Przekonaliśmy się, że zupełnie niedaleko znajdują się miejsca godne zainteresowania, które warto odwiedzać.
Wycieczka na Roztocze klas młodszych
W dniach 02-03.10.2018r. uczniowie klas I,II,III i IV uczestniczyli w wycieczce po Roztoczu. Celem wyprawy było zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Roztocza oraz aktywne i twórcze zdobywanie wiadomości na temat różnych środowisk przyrodniczych, społecznych i kulturowych, a także właściwe obcowanie ze światem ludzi i przyrody. Pierwszy punkt naszej wyprawy to Zwierzyniec –nieformalna stolica Roztocza – zbudowanego przez Jana Zamoyskiego w XVI wieku. Niegdyś w zagrodzie obok rezydencji, jak i w pobliskich lasach przebywały liczne zwierzęta, wśród nich tarpany. W Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym obejrzeliśmy film o roztoczańskiej przyrodzie i zwiedziliśmy muzeum, w którym z bliska przyjrzeliśmy się zwierzętom żyjącym na tych terenach. Następnie z przewodnikiem przeszliśmy ścieżką „Na wydmie” do malowniczych stawów „ Echo”, gdzie można się spotkać „ oko w oko” z konikiem polskim. Ostatnim punktem naszego pobytu w Zwierzyńcu był spacer do Kościoła „ na wodzie”. Zmęczeni wróciliśmy do hotelu na kolację i poszliśmy spać, by kolejnego dnia po śniadaniu udać się do Rezerwatu nad Tanwią w Suścu na spacer po malowniczym przejściu doliną rzeki Tanwi, wzdłuż serii wodospadów „Szumy”. Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka szlakiem Szumów na Tanwi. Słynna rzeka Roztocza wzbudziła zachwyt i wędrówka jej brzegiem była wielką przyjemnością. Następnie przyjechaliśmy do Krasnobrodu. Udaliśmy się do Ptaszarni, gdzie mogliśmy zobaczyć różne gatunki ptaków, a największą atrakcją był przepiękny kolorowy paw. Zaczerpnęliśmy także odrobinę historii zwiedzając Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, poznając zabytkowe przedmioty i narzędzia. Mieliśmy również okazję obejrzeć florę i faunę Roztocza. Idąc szlakiem turystycznym, mogliśmy podziwiać okazałe kasztany i inne drzewa liściaste, które powoli zaczęły przybierać jesienne barwy. Kolejnym punktem programu był spacer spod Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej do kaplicy na wodzie. Ostatnim miastem naszej wycieczki był Zamość – miasto zwane „perłą renesansu”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamojskiej starówki poszerzając swoją wiedzę na temat historii tego miasta. Zachwyciliśmy się kolorowymi kamienicami, zwracając uwagę na ich architekturę. Przemierzając ulice miasta widzieliśmy fragmenty muru obronnego, pomnik hetmana Jana Zamoyskiego.Pełni wrażeń, szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do Radawca z pamiątkami dla najbliższych, dużym bagażem wiedzy i dokumentującymi tę wiedzę zdjęciami. Tutaj czekali na nas stęsknieni rodzice.