W dniu 27 kwietnia uczciliśmy akademią 226 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Uroczystość, przygotowana przez uczniów klasy V i VI przybliżyła okoliczności powstania tego ważnego dokumentu oraz jej twórców. Uczniowie wysłuchali komentarzy historycznych oraz utworów muzycznych poświęconych temu wydarzeniu.
Konstytucja 3-Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 -ego Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzał zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
26 kwietnia odbyła się w naszej szkole konferencja zorganizowana przez Zespół Interdyscyplinarny przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Konopnicy na temat . Wykład poprowadził dr Ireneusz Siudem. W konferencji udział wzięli pracownicy szkół, przedstawiciele policji, PCPR-u, prokuratury, sądu rodzinnego, OPS w Konopnicy.
Z okazji jubileuszu 700-lecia Motycza, w dniu 24 kwietnia Szkoła Podstawowa im. W. Witosa zorganizowała spotkanie czytelnicze, będące drugim z cyklu Znani Motyczanie Dzieciom. Gościem spotkania był Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jan Łopata. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy. Naszą - reprezentowali uczniowie klasy VI: Ola Latkowska, Filip Mazurek, Patryk Olszak i Iza Pankiewicz.
Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej zaprezentowano słuchaczom tekst K. Ostrowskiej – Biernackiej, R .Kajzera „Luneta czasu i Konstytucja 3 Maja”.
W drugiej odbyła się debata, którą poprowadził Gość. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o patriotyzmie, globalizacji, emigracji zarobkowej, kultywowaniu tradycji, suwerenności w zjednoczonej Europie.
Poseł Jan Łopata razem z uczniami chcieli odpowiedzieć na pytanie „Czy można być patriotą w Unii Europejskiej?” Odpowiedź mogła być tylko jedna – TAK.
Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od Pana Posła liczne upominki, ale najbardziej zachwyciło ich zaproszenie do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu!
Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Pana Jezusa. W naszej szkole od wielu lat pielęgnowane są tradycje chrześcijańskie. 10 kwietnia 2017r. społeczność szkolna i zaproszeni goście obejrzeli montaż słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów klas III a i VI pod kierunkiem pani Renaty Wojtaszko i pani Agnieszki Łabędzkiej.
Wprowadził nas on w podniosły i refleksyjny nastrój Wielkiego Tygodnia, który właśnie się rozpoczął. Mali artyści przywołali utwory poetyckie i fragmenty z Pisma Świętego opisujące śmierć, ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obraz ten dopełniły wzruszające utwory muzyczne oraz scenografia wprowadzająca w nastrój świąteczny. Na uroczystość licznie przybyli rodzice i dziadkowie naszych uczniów.
Po przedstawieniu pani dyrektor Hanna Szymańska, ks. proboszcz Stanisław Papierz oraz sekretarz Gminy Konopnica pan Konrad Banach wręczyli nagrody laureatom konkursu na najpiękniejszą palmę. Prace oceniane były na poziomie oddziałów przedszkolnych i kIas I -VI w trzech kategoriach: dzieci młodsze, rodzeństwa, dzieci starsze.
Oto wyniki:
I. Dzieci młodsze
1.Katarzyna Pietrzak - I MIEJSCE
2.Albert Makuch - I MIEJSCE
3.Zuzanna Partyka - II MIEJSCE
4.Karolina Urban - II MIEJSCE
5.Michał Podleśny- III MIEJSCE
6.Łucja Garbacz - WYRÓŻNIENIE
7.Wiktoria Wójcik - WYRÓŻNIENIE
8.Wiktor Boczek - WYRÓŻNIENIE
9.Amelia Kwasowiec - WYRÓŻNIENIE
10.Milena Gawryl - WYRÓŻNIENIE
11.Wioletta Gawryl -WYRÓŻNIENIE
12.Tomasz Jachimski - WYRÓŻNIENIE
13.Zosia Pogroszewska - WYRÓŻNIENIE
14.Wiktor Skrzetuski - WYRÓŻNIENIE
15.Nina Dobroczyńska - WYRÓŻNIENIE
II. Rodzeństwa
16.Wiktoria Kędziora
Zuzanna Kędziora
Kacper Kędziora
I MIEJSCE
17.Nel Wójcik
Alan Wójcik
I MIEJSCE
18.Kacper Siedliski
Damian Siedliski
I MIEJSCE
19.Laura Sito
Oliwia Sito
II MIEJSCE
20.Maja Ludian
Filip Ludian
Natan Ludian
II MIEJSCE
21.Nikola Jęczeń
Julia Jęczeń
Martynka Jęczeń
III MIEJSCE
22.Aleksander Bednarczyk
Marek Bednarczyk
III MIEJSCE
23.Amelia Wilczek
Patryk Wilczek
WYRÓŻNIENIE
III. Dzieci starsze
24.Natalia Wójtowicz - I MIEJSCE
25.Filip Mazurek - II MIEJSCE
Na zakończenie wspólnego świętowania ks. proboszcz Stanisław Papierz poświęcił przygotowane pokarmy. W podniosły nastroju uczestnicy uroczystości składali sobie życzenia i dzielili się święconym. Pragniemy złożyć ogromne podziękowania ks. Proboszczowi za ufundowanie nagród w konkursie na najpiękniejszą palmę.
                                                                                                                                                      Dziękujemy.
4 kwietnia 20017 r odbyły się kolejne Wielkanocne warsztaty plastyczne z Rodzicami uczniów kl. IIIb Tym razem tematem przewodnim warsztatów były wielkanocne zajączki. Dzięki twórczym pomysłom Rodziców i Dzieci powstały wyjątkowo piękne prace. Wszyscy poczuli atmosferę zbliżających się świąt. Dziękujemy Rodzicom za liczne przybycie, pomoc w organizacji i życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

Subcategories