Trwają działania projektu polonijnego: "Polska i Polonia piękniejsze Ja!".
Dotykamy zjawiska jakim jest tworzenie sztuki i przyjaźni.
Więcej wysiłku niż zabawy zmienia nas. Niebawem efekty naszej współpracy. 
Zapraszamy na opowieść cieniem o niezwykłym malarzu, który stał się świętym. Do zobaczenia w środę  o 16.15.

Uczestnicy i opiekunowie projektu.

 

W dniu 6 grudnia 2017r. o godz. 16.15 zapraszamy wszystkich rodziców na spektakl pt. „ECCE HOMO” przygotowany przez uczestników projektu „Polska i Polonia – Piękniejsze Ja” podczas którego odbędzie się zbiórka na cele charytatywne. Bezpośrednio po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych.

,,Polska i Polonia - piękniejsze Ja. Budowanie wspólnoty narodowej poprzez inicjatywy kulturotwórcze" to innowacyjne przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie Skaut z dotacji MEN. Dzięki tygodniowemu programowi artystycznemu 1-8 grudnia br. uczniowie z kl. VI i VII przeżyją niezapomniane w swoim życiu chwile.
Podczas realizacji wymiany przewidujemy nawiązanie relacji pomiędzy uczniami Szkoły Podstawowej w Radawcu Dużym a Polskiej Sobotniej Szkoły przy Związku Polaków na Ukrainie. Osiągnięcie zamierzeń nastąpi poprzez intensywne działania kulturotwórcze w Polsce i na Ukrainie. Myślą przewodnią będzie teatr: wypracowanie spektaklu nawiązującego do postawy i postaci Adama Chmielowskiego - ustanowionego przez Sejm - Patrona Roku. Sztukę o Bracie Albercie wystawimy w naszej szkole  dla społeczności Gminy Konopnica  oraz w Pryłukach (150 km na wschód od Kijowa)  dla środowiska lokalnego uczestników polonijnych. Premierę w SP w Radawcu Dużym dn. 6 grudnia br. zamierzamy połączyć z akcentem wolontariackim (zbiórką funduszy na rzecz bezdomnych i ubogich mieszkańców Ukrainy za pośrednictwem Caritas Spes Kijów).
Dla uczestników to podróż w nieznane: rozwój talentu (być może rozpoznanie w sobie duszy artysty), odkrywanie siebie (niekoniecznie lub nie tylko profilu scenicznego;  możliwe, iż językowego, społecznego, organizacyjnego, logistycznego…). Otóż stworzenie spektaklu z Polakami zza granicy w kilka dni to niemały wyczyn, a ciężka praca wymagająca wysiłku całej grupy.  Kilka dni w Nasutowie, wystawienie sztuki, kilkaset kilometrów na wschód, poznanie nieco odmiennej kultury i tradycji, powrót samolotem… Wrażeń z pewnością nie da się ująć  w zbyt ciasnych słowach. Najważniejsza będzie jednak przyjaźń młodej Polski i Polonii - to ona zdominuje serca uczestników. Oczekiwanie już teraz przybliża piękno chwil, a przyszłość pokaże ich siłę.
Lidia Skubisz
W piątek 10 listopada uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej uczcili 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dzieci z koła teatralnego przygotowały inscenizację, której treść przypomniała najważniejsze momenty z dziejów naszej ojczyzny. Punktem kulminacyjnym było nawiązanie do wydarzeń i postaci z 1918 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość.

Subcategories