19 kwietnia uczciliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To dzień, w którym po raz pierwszy w historii akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Akcję wspierali Ambasadorzy i Ambasadorki, którymi w tym roku byli m.in. Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz liczne grono wolontariuszy. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach stworzona została poruszającą animację o życiu i działalności jednego z przywódców powstania - Marka Edelmana. Rocznicowym wydarzeniom przyświecały słowa "Nie bądź obojętny" wypowiedziane przez Mariana Turskiego - polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, więźnia obozu Auschwitz – Birkenau.
Akcja Żonkile zadedykowana została cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Ich opór uznany został za równie istotny, jak wystąpienie bojowników, którzy walczyli z bronią w ręku.
Nauczyciele naszej szkoły nawiązali kontakt z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia przeprowadzili z uczniami klas II – III i IV – VIII lekcje historii dotyczące losów więźniów getta warszawskiego w oparciu o pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz wspomnianego już filmu animowanego "Zdążyć przed Panem Bogiem". Prowadzący zajęcia nauczyciele pracowali z dziećmi w oparciu o zalecenia i wskazówki dotyczące edukacji na temat II wojny światowej, które uwzględniają zróżnicowane, psychoedukacyjne możliwości uczniów w poznawaniu tego typu treści .
Dzieci i młodzież z naszej szkoły z dużym zainteresowaniem i powagą uczestniczyli w zajęciach:
„Było - nie ma - jest” oraz „Pamięć drobinek” (scenariusze lekcji dla uczniów klas I – III)
„Takich dwóch, jak nas trzech” i „Będę pisać”. (scenariusze lekcji dla uczniów klas IV – VI)
„Zdążyć przed Panem Bogiem” (scenariusz lekcji dla uczniów klas VII – VIII).
Nasza szkolna akcja objęła też przygotowanie gazetki i prezentacji dotyczących II wojny światowej, Holokaustu i powstania w getcie. Dzieci wykonały i rozdały rówieśnikom i pracownikom szkoły około dwustu papierowych żonkili, które przypominają kształtem Gwiazdy Dawida noszone przez Żydów w czasie II wojny światowej jako znak hańby, piętno i symbol odizolowania od społeczeństwa. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci, szacunku do życia ludzkiego i solidarności z krzywdzonymi. Akcja przeprowadzona w naszej szkole miały duży wymiar edukacyjny i moralny.
Konkursu odbył się w poniedziałek 24 kwietnia 2023 roku. W zmaganiach ortograficznych uczestniczyło 12 uczniów klas III, reprezentantów 6 szkół gminy Konopnica. Naszą szkołę reprezentowały Maja Mazurek z klasy IIIa oraz Antonina Michalska z klasy IIIb. Uczennica Antonina Michalska zdobyła II miejsce i tytuł Wicemistrza. Serdecznie gratulujemy Antosi i Mai wspaniałej znajomości zasad ortografii.
W ubiegłym tygodniu w szkole podstawowej w Motyczu odbył się Finałowy Etap Turnieju Piłki Nożnej Halowej dziewcząt i chłopców o Puchar Wójta Gminy Konopnica. W rozgrywkach udział wzięły reprezentacje z sześciu szkół podstawowych. Zawody przebiegły w atmosferze fair- play, przy ogromnym zaangażowaniu wszystkich zawodników i zawodniczek. Finał rozgrywek zakończył się dla naszej re[rezentacji ogromnym sukcesem, gdyż obie nasze drużyny uplasowały się na II miejscu w swoich kategoriach.
Gratulujemy i życzymy sukcesu w kolejnych turniejach piłkarskich.
Skład drużyny dziewcząt: Lena Łazuka, Amelia Olczyk, Maja Żydek (bramkarka), Oliwia Sito, Zuzanna Kędziora, Anna Stępień, Iga Ludian, Natalia Winiarska.
Skład drużyny chłopców: Szymon Księżniak, Szymon Karkocha, Łukasz Urban (bramkarz), Jakub Skamrot, Filip Łakota, Karol Łakota, Marcel Wasecki, Jakub Plewik (bramkarz), Paweł Wójcik.
W imieniu Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym oraz wszystkich korzystających z jej usług składamy serdeczne podziękowania Pani Natalii Wójcik za dary książkowe, które otrzymaliśmy w ilości 230 woluminów. Wzbogacą i urozmaicą zbiory dla oddziałów przedszkolnych i kas I-III.
Miło nam poinformować, że ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Portret Pani Wiosny” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym został rozstrzygnięty. Do naszej szkoły wpłynęły prace od 110! placówek z całej Polski. Komisja Konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem jakim było wytypowanie trzech zwycięzców spośród ponad 260 prac plastycznych. Doceniono oryginalność, pomysłowość, samodzielność dzieci oraz wykorzystanie wielu technik plastycznych przy tworzeniu pracy.
Oto wyniki:
I miejsce: Jan Iwanek , 4 lata, Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Konopnicy
II miejsce: Maja Kowalska, 6 lat, Przedszkole 429, Warszawa
III miejsce: Hanna Dobrzyńska, 5 lat, Przedszkole w Ulimiu
Zwycięzcom gratulujemy! Dziękujemy również wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie oraz zaangażowanym nauczycielom.
Nagrody rzeczowe dla zwycięzców oraz podziękowania w wersji elektronicznej dla pozostałych uczestników zostaną wysłane do 30 kwietnia.
Jeżeli ktoś z Państwa nie otrzyma dyplomu w wersji elektronicznej do dnia 30 kwietnia proszę o kontakt na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Subcategories