Dzień 1
W dniach 4-7 czerwca uczniowie klas 5a, 6, 7, i 8 wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Gdańska, Gdyni, Malborka (i Sopotu).
Autokarem wyruszyliśmy zgodnie z planem o 6:00. Po długiej podróży dotarliśmy do Malborka, gdzie zwiedzaliśmy przepiękny zamek krzyżacki. Dowiedzieliśmy się wiele o jego historii, zwyczajach, a także zwiedzaliśmy jego wnętrze. Mieliśmy możliwość obejrzeć niezwykłą wystawę bursztynów, która znajdowała się na terenie zwiedzanego zamku. Na szczęście pogoda nam dopisała, było bardzo gorąco.
Następnie udaliśmy się do naszego miejsca noclegu, zjedliśmy obiadokolację i zakwaterowaliśmy się w pokojach. Wieczorem poszliśmy na plażę, która znajdowała się niedaleko naszego hotelu. Po plażowaniu wróciliśmy do pokojów i nocnymi rozmowami zakończyliśmy pierwszy dzień wycieczki.
Dzień 2
Drugiego dnia w Stegnie powitała nas piękna pogoda. Po śniadaniu wyruszyliśmy w podróż do Gdańska (oczywiście po drodze zajechaliśmy do Biedronki :D). Gdy dotarliśmy na miejsce, wysłuchaliśmy fantastycznego koncertu organowego w Archikatedrze Oliwskiej. Następnie zwiedzaliśmy część parku, który otaczał tę budowlę. W Gdańsku widzieliśmy również Stare Miasto, Bramę Wyżynną, Złotą Bramę, ulice Długą, Długi Targ oraz Ratusz, Dwór Artusa, Kościół N.M.P, Pomnik Poległych Stoczniowców, a także Europejskie Centrum Solidarności. Po wszystkim udaliśmy się do hotelu coś zjeść i szybkim krokiem kierowaliśmy się na plażę.
Dzień 3
Następnego dnia spacerowaliśmy po molo w Sopocie.
Tam chwilę odpoczęliśmy, podziwiając widoki i wsłuchując się w szum fal. Kolejnym przystankiem był długo wyczekiwany McDonald’s . Najedzeni wyruszyliśmy w dalszą podróż do Centrum Experyment w Gdyni, w którym odkrywaliśmy świat fizyki. Następnym punktem naszej podróży był ORP Błyskawica. Poznaliśmy historię okrętu i weszliśmy pod pokład (niektórym jednak sprawiało to trudność). Po całym dniu zwiedzania wróciliśmy do hotelu i udaliśmy się na pożegnanie z plażą. Tak oto zakończył się trzeci dzień naszej wycieczki.
Dzień 4
Tego dnia mogliśmy poleżeć dłużej w łóżkach, a następnie udać się na nasze ostatnie wycieczkowe śniadanie. Spakowaliśmy się i o godzinie 11:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tradycyjnie zajechaliśmy do Biedronki, zrobić zapasy na podróż. Następnie „zahaczyliśmy” restaurację, w której zjedliśmy pyszny obiad. Po wszystkim przy dźwiękach muzyki kierowaliśmy się już w stronę domu. Rodzice czekali na nas z niecierpliwością. 
Podsumowując: pomimo małych niedogodności, wycieczka przebiegła nam w bardzo przyjemnej atmosferze i żałujemy, że tak szybko się skończyła.
Uczniowie klasy VIII

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019, które w dniu 19 czerwca 2019 r. poprzedzone zostanie o godzinie 8.00 Mszą Świętą w kościele pw. M.B. Nieustającej Pomocy w Radawcu Dużym, a następnie wspólnie przejdziemy do budynku szkoły gdzie około godziny 9.00 rozpocznie się uroczystość szkolna. 


W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IV realizowali na zajęciach technicznych program wychowania komunikacyjnego. Na początku czerwca  ci którzy ukończyli 10 lat przystąpili do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową. Część z nich zaliczyła test i w ostatnim tygodniu na przygotowanym do tego celu placu manewrowym odbył się egzamin praktyczny. Zdecydowana większość z nich zdała część praktyczną i oczekują na wydanie dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach publicznych. Serdecznie gratulujemy i życzymy "szerokiej drogi"!

Drugi dzień naszego pobytu na zielonej szkole uatrakcyjniły zajęcia kulinarne, podczas których nauczyliśmy się robić "Zamkowe trufle". Z masła, cukru, kakao i wiórek kokosowych wyczarowaliśmy pyszne słodkości, którymi raczyliśmy się w naszych pokojach. Potem nadszedł czas na oficjalne przywitanie nas w zamku - uczestniczyliśmy w zajęciach z savoir - vivru, podczas których stworzyliśmy wspólnie zamkowy regulamin. Po południu w towarzystwie animatorów udaliśmy się na wędrówkę po zamkowym parku. Walczyliśmy na miecze, strzelaliśmy z łuku, odwiedziliśmy również Wyspę Miłości, na której pochowana została zakochana w hrabim guwernantka, która do dziś pojawia się na zamku jako biała dama i straszy gości... Zobaczyliśmy również rodzinny cmentarz rodziny von Tiele - Winklerów, który przed złymi duchami chroni wierzba płacząca posadzona przez hrabiego tuż przed ogrodzeniem. Wieczór spędziliśmy na grach i zabawach we własnym gronie. Trochę dokuczały komary, ale my okazaliśmy się silniejsi;-)))
W kolejnym dniu pobytu spotkaliśmy się z lokalnymi artystami - pracownicy Cepelii Opolskiej zorganizowali nam warsztaty rękodzieła. Początki były trudne, ale efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Po południu podzieleni na grupy szukaliśmy skarbu. Zespoły otrzymały mapy i zestaw zadań do wykonania. Najsprytniejsi okazali się Zuzia, Natalia, Mateusz, Wiktor i Kacper. Wszyscy ukończyli grę i osiągnęli wyznaczony cel, ale przede wszystkim wykazali się uczciwością i respektowaniem zasad fair play. Wieczór spędziliśmy na seansie filmowym i kiedy wydawało się, że kolejny dzień pobytu mamy za sobą, grupa śmiałków postanowiła wybrać się na Wyspę Miłości, by przekonać się, że biała dama to tylko legenda... Wrażenia z całą pewnością zapamiętają na długo...

 

Grupa dzieci z oddziału przedszkolnego 5 – latków, ich rodzice i wychowawczyni upamiętniają tragiczne wydarzenia z czerwca 1940 r.

Subcategories