19 kwietnia uczciliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To dzień, w którym po raz pierwszy w historii akcji Żonkile wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Akcję wspierali Ambasadorzy i Ambasadorki, którymi w tym roku byli m.in. Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Gelner oraz liczne grono wolontariuszy. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach stworzona została poruszającą animację o życiu i działalności jednego z przywódców powstania - Marka Edelmana. Rocznicowym wydarzeniom przyświecały słowa "Nie bądź obojętny" wypowiedziane przez Mariana Turskiego - polskiego historyka, dziennikarza i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, więźnia obozu Auschwitz – Birkenau.
Akcja Żonkile zadedykowana została cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Ich opór uznany został za równie istotny, jak wystąpienie bojowników, którzy walczyli z bronią w ręku.
Nauczyciele naszej szkoły nawiązali kontakt z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tego dnia przeprowadzili z uczniami klas II – III i IV – VIII lekcje historii dotyczące losów więźniów getta warszawskiego w oparciu o pakiet materiałów edukacyjnych dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz wspomnianego już filmu animowanego "Zdążyć przed Panem Bogiem". Prowadzący zajęcia nauczyciele pracowali z dziećmi w oparciu o zalecenia i wskazówki dotyczące edukacji na temat II wojny światowej, które uwzględniają zróżnicowane, psychoedukacyjne możliwości uczniów w poznawaniu tego typu treści .
Dzieci i młodzież z naszej szkoły z dużym zainteresowaniem i powagą uczestniczyli w zajęciach:
„Było - nie ma - jest” oraz „Pamięć drobinek” (scenariusze lekcji dla uczniów klas I – III)
„Takich dwóch, jak nas trzech” i „Będę pisać”. (scenariusze lekcji dla uczniów klas IV – VI)
„Zdążyć przed Panem Bogiem” (scenariusz lekcji dla uczniów klas VII – VIII).
Nasza szkolna akcja objęła też przygotowanie gazetki i prezentacji dotyczących II wojny światowej, Holokaustu i powstania w getcie. Dzieci wykonały i rozdały rówieśnikom i pracownikom szkoły około dwustu papierowych żonkili, które przypominają kształtem Gwiazdy Dawida noszone przez Żydów w czasie II wojny światowej jako znak hańby, piętno i symbol odizolowania od społeczeństwa. Teraz nosimy żonkile na znak pamięci, szacunku do życia ludzkiego i solidarności z krzywdzonymi. Akcja przeprowadzona w naszej szkole miały duży wymiar edukacyjny i moralny.