14-ego marca (czyli w dniu, którego datę, w formacie amerykańskim, zapisuje się jako 3.14) obchodzimy Dzień Liczby Pi. To dziwne, obchodzone głównie w kręgach akademickich święto, zostało zapoczątkowane w 1988 przez pracownika naukowego San Francisco Exploratiorium, Larry’ego Shaw. Święto zaczęło zdobywać popularność, aż w 2009 roku stało się oficjalne w USA . Samo święto oczywiście obchodzone jest w przymrużeniem oka i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą.
Pi (π) jest stosunkiem długości obwodu okręgu do długości jego średnicy. Jest fascynującą liczbą, również dlatego, że przez wiele lat bardzo trudno ją było obliczyć.
π zwana jest też jako ludolfina – na cześć Ludolpha van Ceulena – który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinka. Liczba π nazywana jest czasami stałą Archimedesa w uznaniu zasług Archimedesa, który jako pierwszy badał własności i znaczenie w matematyce tej liczby.
Z okazji Dnia Liczby π chętni uczniowie naszej szkoły wykonali agamografy przedstawiające liczbę π, jej rozwinięcie dziesiętne (3,1415…) lub inną krótką ciekawostkę dotyczącą tej liczby. Efekty swojej pracy uwiecznili na zdjęciach.