14 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyły się wyjątkowe zawody piłkarskie – Turniej piłki nożnej halowej drużyn mieszanych o Puchar Niepodległej pod hasłem: Razem walczymy o zwycięstwo! To okazja do świętowania (w sposób nieco inny) 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wielu z nas, formułując definicję „patriotyzmu”, myśli o sportowych zmaganiach. To właśnie sport pozwala nam się identyfikować z państwem, barwami i godłem narodowym. Hymn śpiewany a capella przez kibiców zawsze jest momentem wyjątkowym każdych zawodów sportowych z udziałem Polaków. Marzenie każdego polskiego sportowca to udział w rywalizacji z „orzełkiem na piersi”. Barwy biało – czerwone są eksponowane przez kibiców na trybunach, w strefach kibica i przed telewizorami. Zwycięstwa naszych reprezentantów napawają nas dumą.
W Polsce, i nie tylko, sport kojarzy się z patriotyzmem i poszanowaniem symboli narodowych. Rywalizacja ta pozwoliła nam poczuć się wspólnotą – uczniów i mieszkańców tej samej małej ojczyzny – Gminy Konopnica. Gra w drużynach mieszanych – chłopców i dziewcząt stworzyła warunki do nieco innej rywalizacji, w której zwycięstwo każdej z drużyn było sprawą otwartą. Na zawodach serdecznie powitano reprezentację Szkoły Podstawowej z Motycza, reprezentację Szkoły Podstawowej z Zemborzyc Tereszyńskich, Szkoły Podstawowej z Konopnicy, pierwszy raz reprezentację Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Radawczyka Drugiego oraz gospodarzy – reprezentację Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym.
Zawody przebiegły w atmosferze fair-play i wzajemnego szacunku. Reprezentacja naszej szkoły uplasowała się na drugim miejscu! Dziękujemy wszystkim drużynom i ich trenerom za udział w kolejnym przedsięwzięciu naszej szkoły zorganizowanym z inicjatywy nauczycieli realizujących innowację pedagogiczną „Projekt Niepodległa”.